Luboš Měkota

Český podnikatel, horník tělem i duší a odborový předák.

Narozen 22. května 1957.

Luboš Měkota pracoval v mosteckých hnědouhelných dolech již od svého mládí po absolvování Střední průmyslové školy v Duchcově. Těžební společnost si tak prošel úplně odspodu od dělnických profesí. Po listopadové revoluci 1989 se angažoval v Občanském hnutí a stal se v roce 1990 předsedou podnikové odborové organizace.

Protože celková restrukturalizace MUS, která byla vynucena radikálním úbytkem těžby hnědého uhlí v České republice, vyžadovala citlivou spolupráci se zaměstnanci MUS a vytvoření mnoha rekvalifikačních programů, požádal Oldřich Klimecký v roce 1995 Luboše Měkotu, aby se stal personálním ředitelem MUS. Ten tuto nabídku přijal a zúčastnil se tak celé transformace MUS na nové tržní podmínky jako jeden z klíčových lidí. Dalšími klíčovými lidmi byli např. Petr Kolman, Bohuslav Straka, Vasil Bobela, Petr Pudil či Vladimír Rouček a ředitelé jednotlivých závodů či společností.

Luboš Měkota se postupně stal také členem představenstva a následně generálním ředitelem Mostecké uhelné společnosti. Z pozice generálního ředitele a předsedy představenstva MUS řídil tuto společnost až do roku 2008, kdy předal MUS do správy panům Pudilovi a Bobelovi, na které převedl svůj majetkový podíl v MUS. Majetkový podíl v MUS získal Luboš Měkota spolu s Antonínem Koláčkem, Petrem Pudilem a Vasilem Bobelou v roce 2005, kdy MUS společně odkoupili od Appian Group na úvěr od ČSOB.

Po odchodu z MUS a jejím následném prodeji Pavlu Tykačovi se Luboš Měkota věnoval správě vydělaných prostředků a investoval většinu z nich do ekologické energetiky, developerských projektů či do medií (TV5, TV Metropol). Až do své smrti v roce 2013 působil také aktivně ve správní radě Vysoké školy finanční a správní v Praze.

©2014