Petr Kraus

Český podnikatel, manažer, zakladatel skupiny Newton.

Narozen 10. listopadu 1966.

V roce 1994 stál spolu s Antonínem Koláčkem u zrodu společnosti Newton Financial Management Group, která se zabývala obchodováním na finančních trzích a souvisejícím poradenstvím. V 90-tých letech se podílel na restrukturalizaci a řízení řady prumyslových podniků a finančních institucí doma i v zahraničí. K nejvýznamějším projektům té doby se řadí Všeobecný vzájemný penzijní fond (dnes penzijní fond ING), Teplárna Otrokovice či Newton Media.

Kraus investoval značné finanční prostředky do vzdělávání a podpory vysokoškolských studentů. V roce 2003 založil vysokou školu Newton College. V jejím rámci pak inicioval v roce 2005 založení Nadačního fondu Erudikon, který se snaží pomáhat dosáhnout vzdělání na všech typech vysokých škol těm, jimž to jejich životní situace znemožňuje.

Úzkou spolupráci s MUS ukončil již v roce 2002, přesto byl švýcarským soudem shledán vinným (nepravomocně) z údajného praní špinavých peněz. V důsledku švýcarského obvinění a opětovného otevření případu MUS českými úřady v roce 2012 mu byly obstaveny běžné účty a zablokován majetek, včetně rodinného domu, v němž bydlí. Kraus od začátku vyšetřování argumentuje tím, že jak on, tak ostatní odsouzení podnikatelé a manažeři MUS zachránili a je absurdní tuto jejich činnost kriminalizovat. I s ohledem na to, že MUS je díky tehdejší úspěšné restrukturalizaci stále stabilní a významnou společností zaměstnávající tisíce lidí.

V neděli dne 20. října 2013 prohlásil v pořadu České televize Otázky Václava Moravce o prodeji Mostecké uhelné společnosti mimo jiné i toto: "Toto je spor o podobu české transformace. To je spor, který nepatří do pracoven prokurátorů, ale patří na konference a do veřejného prostoru, jako diskuse o tom, jestli to tak mělo, nebo nemělo být."

Záznam vystoupení Petra Krause v Otázkách Václava Moravce ze dne 20. října naleznete na stránkách České televize.

Související články

 Závěrečná řeč Petra Krause u soudu v Bellinzoně

Rozhovory Petra Krause:

 Petr Kraus pro HN: Žalobci si na stíhání MUS budují kariéru
 Petr Kraus: Zákony jsem nikdy neporušoval, ani v případě Mostecké uhelné společnosti
 Petr Kraus pro mf Dnes: "Jedu se hájit, Mosteckou jsme netunelovali."

Komentáře Petra Krause:

 Petr Kraus pro Právo: Jsme švýcarský protektorát?
 Nezkrácená reakce Petra Krause na článek Jany Klímové z MF Dnes – Pohled do archivu říká víc než Koláček
 Petr Kraus v deníku Právo - Mostecká a OKD: jedna verbež?
 Reakce Petra Krause na článek LN - Koláček ve Švýcarské troubě: Z Mostecké uhelné nebyla nikdy vyvedena ani koruna

©2014