Jiří Diviš

Švýcarský podnikatel a manažer původem z Československa.

Narozen 16. března 1956.

V 70. letech hrál závodně basketbal za Baník Most a za Slavoj Vyšehrad. V roce 1979 emigroval do Švýcarska, kde vystudoval práva. Po studiu pracoval v mezinárodní konzultační společnosti, která se věnovala poradenství pro malé a střední podniky v oblastech řízení, strategie a organizace. V 90. letech v Česku zastupoval švýcarskou společnost Investenergy S.A., která mimo jiné skupovala akcie Mostecké uhelné společnosti, a.s. pro Appian Group. Jiří Diviš se k MUS dostal jako poradce někdejšího místopředsedy představenstva této společnosti Luboše Měkoty, s nímž se znal z mládí.

V letech 1998 - 2002 působil Jiří Diviš jako člen dozorčí rady MUS. V roce 2003 společně s Markem Čmejlou řídil strategický vstup Appian Group do Škody Plzeň, která se po éře Lubomíra Soudka nacházela ve stavu klinické smrti. Appian Group odkoupil za 350 milionů korun část firmy od státu a za 450 milionů korun zbývající část Škody od konkurzního správce. Vstup Appianu do plzeňské Škodovky zachránil tohoto tradičního průmyslového výrobce před zánikem. Společnost prošla úspěšnou restrukturalizací a dnes je předním evropským producentem dopravních systémů. Od roku 2003 je členem dozorčí rady Škody Plzeň.

V říjnu 2013 soud prvního stupně ve švýcarské Bellinzoně Jiřího Diviše nepravomocně odsoudil k trestu odnětí svobody na 46 měsíců za podvod, praní špinavých peněz a padělání listin. Tyto činy měl spáchat při nákupu menšinového podílu MUS společností Appian od českého státu v roce 1999. Proti tomuto rozsudku se Jiří Diviš odvolává ke Spolkovému nejvyššímu soudu v Lausanne.

©2014