Reakce JUDr. Zelenkové na spojování kauzy MUS s nesouvisejícími případy na stránkách Lidových novin

Články
6. srpna 2014

Vážený pane Junku,

přečetla jsem si ve včerejších LN Váš text pojednávající o případu Davida Berana. Ačkoliv s touto kauzou nemám nic společného, zaujala mě na něm jedna drobnost.

Smysl Vašeho článku je v kritice české hospodářské a protikorupční policie (o čemž vím, věřte mi, své). Hned v úvodu svého článku se však dopouštíte drobného faux pas, které mne zaráží. Srovnáváte kauzu pana Berana s kauzou Mostecké uhelné společnosti, v níž figuruji jako obhájkyně některých obviněných manažerů a rovněž je zastupuji v médiích.

Dovolte mi, abych podotkla, že srovnávat případ, kdy pana Berana doslova oškubali dva jeho bývalí partneři, s mimořádně složitým případem prodeje Mostecké uhelné společnosti, není vůči mým klientům fér. Ráda bych Vás upozornila na to, že v České republice nebyli po patnácti letech vyšetřování doposud ani odsouzeni, ale ani obžalováni (přesto je jim již několik let blokován veškerý majetek jak u nás, tak ve Švýcarsku).

Nerada bych se dočkala toho, že se stále nevyšetřená a v ČR již několikrát policií odložená kauza MUS (o níž jsme přesvědčeni, že je dnes opětovně vyvolávána již jen z politických důvodů) stala synonymem pro libovolnou zlodějinu.

Tyto dvě kauzy si nejsou podobné vůbec ničím (tedy kromě zapojení zahraniční složky, což je ovšem dost málo). Prosím, nepoužívejte kauzu MUS pro podobná obecná srovnání.

Děkuji a v případě, že by Vás někdy v budoucnosti zajímalo cokoliv o kauze Mostecké uhelné společnosti, budu ráda, když se na mne obrátíte.

S pozdravem a přáním příjemného dne

JUDr. Karolina Zelenková
advokátka obviněných v kauze MUS

©2014